Noutati

Testare PCR SARS-COV-2

Recoltarea testului se efectueaza la SPITAL LOTUS, pe baza de programare prealabila.

Testul este efectuat in laboratoarele Medlife pentru depistarea virusului SARS COV 2 si utilizează tehnologia NAAT (nucleic acid amplification technology), respectiv reverse transcription real time PCR (RT-PCR). Acest test pune in evidenta prezenta ARN viral la nivelul nazofaringelui; cu alte cuvinte, atesta prezenta virusului.

Pregatire:
Probele recoltate sunt exsudat nazofaringian si faringian iar prelevarea trebuie facuta dupa ce au trecut cel putin 4 ore de la toaleta cavitatii bucale sau ingestia de alimente si lichide.

Pret si termen rezultate:
Termenul estimativ de eliberare a rezultatelor este de 3 zile lucratoare de la receptia probei in laborator. Costul unui test este de 350 lei.

Solicita o programare la numarul de telefon 0244.510.808.

Pentru a scurta timpul de asteptare si triaj puteti descarca si completa aici DECLARATIA PE PROPRIA RASPUNDERE pentru prevenirea si combaterea infectiilor cu CORONAVIRUS.

DESCARCA DECLARATIA

MAMOGRAFIE DIGITALA

Mamografia este o examinare radiologica speciala a glandelor mamare, cu o daza scazuta de raxe X, si care nu prezinta din punct de vedere al iradierii nici un fel de risc pentru paciente. Medicii recomanda efectuarea primei mamografii la femeile cu varsta intre 35 si 40 de ani iar la femeile cu varsta peste 40 de ani, se recomanda efectuarea mamografiei anual, uneori chiar si mai frecvent daca exista antecedente familiale de cancer mamar.

Mamografia se efectueaza cu ajutorul unui aparat numit mamograf si implica comprimarea sânului pentru a obtine imaginile radiologice necesare pentru a putea depista o tumora în stadiu incipient, înainte ca primele semne si simptome sa apara. Este cea mai buna metoda radiologica disponibila astazi ce poate detecta cancerul de san.In faze incipiente, tratarea cu succes si sansele de supravietuire fiind extrem de crescute. Mamograful Mamograf D-TOMO reprezinta solutia perfecta pentru examinarea glandei mamare. Un aparat complex digital cu posibilitati largi de proceduri de screening pentru obtinerea unor imagini de inalta calitate.

Mamografia digitala cu tomosinteza (mamografia 3D) – un nou prag in identificarea precoce a cancerului de san

Tomosinteza sanului sau mamografia 3D este cea mai moderna tehnica de screening si de diagnostic al cancerului de san in stadii incipiente. Mamografia digitala cu tomosinteza (mamografia 3D) reprezinta tehnologia de varf in ceea ce priveste detectia leziunilor de la nivelul sanului, fiind, la acest moment, cea mai moderna tehnica de screening si de diagnostic a cancerului de san

Care sunt avantajele unei astfel de proceduri?

Aceasta procedura, prin obtinerea de imagini tridimensionale ale sanului, permite reducerea interferentei si a suprapunerilor de tesut, astfel incat putem evidentia mult mai usor leziunile canceroase, mai ales la femeile cu san dens, care prezinta un risc crescut (factori de risc de cancer mamar existenti in familie  sau cu antecedente personale  care favorizeaza aparitia bolii).